Tataristan’a İsmailağa Mezunu Başmüftü

>
English (US) Deutsch Français Русский 中文(简体) Português Italiano 日本語 한국어 Español
LA TAHZEN İNNALLAHE MEANA

» Tataristan’a İsmailağa Mezunu BaşmüftüElhamdülillah! İstanbul’da medrese eğitimi gören 28 yaşındaki...

Tataristan’a İsmailağa Mezunu Başmüftü

Elhamdülillah!

İstanbul’da medrese eğitimi gören 28 yaşındaki Kamil Samigullin, Tataristan’ın yeni başmüftüsü seçildi.

Kazan’da toplanan Tataristan MüslümanlarI Meclisi, 6. Olağanüstü Kurultay’ında aday olan 3 kişinin içinden 28 yaşındaki genç Kamil Samigullin’i başmüftülüğe seçti. Tataristan Devlet Başkanı Rustam Minihanov’un yakından izlediği kongrede, katılımcı delegelerin tamamı Samugillin için açık “evet” oyu kullandı. Bu sonuçla, Tataristan’ın genç başmüftüsü Samigullin, 2017 yılına kadar İslam Din İşleri İdaresi Başkanlığı’nı üstlenmiş oldu.

YENİ BAŞMÜFTÜ ”BARIŞ” ÇAĞRISI YAPTI

Tataristan Müslümanları Meclisi’nin Olağanüstü Kurultay’ında yapılan müftü seçimi sonuçlarını değerlendiren bölge uzmanları ise dini kurum yetkililerinin ”aşırı” akımlarla barış çabası içerisinde olduğunu belirtiyor. Önceki müftü İldus Fayzov’un göreve başlaması ile beraber ”aşırı” akımlarla mücadele başlamış ve neticede Fayzov’a saldırı düzenlenmişti.

Müftü seçilmesinden sonra basın toplantısı düzenleyen Kamil Samigullin ise Fayzov’un ”aşırı” akımlara yönelik politikasının devam etmeyeceğinin altını çizdi. Ancak yeni başmüftü, diyalog girişiminin sadece İslam’ın geleneksel mezhebi olarak tanımladığı Hanefiler’le yapılacağını vurguladı. Başmüftünün bu açıklamaları, Rus bölge uzmanları tarafından selefilerle diyalog girişimi olarak analiz edilse de Müslüman aydınlar tarafından endişe ile karşılandı. Bölge aydınlarına göre din adamlarına karşı 2012 yılında yapılan saldırılara yenileri eklenebilir.

KAMİL SAMİGULLİN KİMDİR?

Tataristan’ın yeni Başmüftüsü Samigullin, dini tahsilini Mahaçkale İslam Üniversitesi’nde aldıktan sonra Tataristan’da Mahmud El Ofi olarak tanınan Mahmud Efendi’nin İsmailağa Camii’ndeki medresesinde eğitim gördü. Rusya İslam Üniversitesi’nde İslami İlimler bölümünde eğitimini tamamlayan yeni başmüftü Arapça ve Türkçe biliyor.

Tataristan’daki müftü seçimi, İldus Fayzov’un geçen ay bu görevden istifası nedeniyle yapılmıştı. Fayzov, 19 Temmuz 2012′deki bombalı saldırıda ağır yaralanmış ve sağlık durumunu gerekçe göstererek görevden ayrılmıştı. Fayzov’un yardımcısı Valiulla Yakupov da, aynı gün uğradığı saldırıda hayatını kaybetmişti.
Alıntı : http://www.ismailaga.com.tr

 BEGEN : http://www.facebook.com/Ilminfazileti
islami forumBilx.net
Get  our toolbar!

Kabeden Canlı Yayın