Salavat Getirmek ve Rüyada Salavat Getirmek

>
English (US) Deutsch Français Русский 中文(简体) Português Italiano 日本語 한국어 Español
LA TAHZEN İNNALLAHE MEANA

» Salavat Getirmek ve Rüyada Salavat GetirmekSalavat Getirmek

Salavat getirmek, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'i (sav) anmak ve O'na selam göndermektir. Peygamberimiz üzerime salavat getirirseniz, Allah da (c.c) sizin üzerinize salavat getirir demiştir. Allah'ın Resulüne salavat getirmek, en bereketli, en faziletli olan, saadeti dareyn için en faydalı ibadetler arasındadır. Hakkıyla yapıldığında sevabı da çok fazladır. Amelleri tahrir eder, yapılan hataları örter, kişilerin manevi derecelerini yükseltir. Salavat getirmek için sadece "Allahümme salli ala Muhammed" demek de yeterlidir. Ancak bunun yanı sıra pek çok salavat çeşidi bulunmaktadır. Bunların arasında en çok okunanlar arasında, namazlarda tahiyyattan sonra okunan salli ve barik duaları yer alır. Bu çok kıymetli sözleri içeren eden salavat, Peygamberimiz'in (sallallahu aleyhi ve sellem) adının geçtiği zamanlarda söylenmesinin dışında, ayrıca zikir olarak da söylenmektedir. Hz. Muhammed'e salatu selam getirmek, hem Allah'ın rahmetini hem de meleklerin dua ve istiğfarını kazanmak için vesile olacağına göre, bu olanağı ve fırsatı iyi değerlendirmek gerekmektedir.

Salavat örnekleri nelerdir?

    "Aleyhisselam"  Manası; Allahın selamı, onun üzerine olsun.
    "Aleyhissalatu vesselam" Manası; Allahın salatu selamı onun üzerine olsun.
    "Sallallahu aleyhi ve sellem" Manası; Allahu Teala, Ona salatu selam etsin.
    "Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed" Manası; Allah'ım! Peygamberimiz Hz. Muhammed'e ve evladu iyaline rahmet eyle ya rabbim.
    "Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim" Manası; Ey Allahım ! Efendimiz, büyüğümüz olan Muhammed'e evladu iyaline ve ashabına salatu selam eyle. O'na rahmet et, selametlik ver.
    "Allahumme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammedin bi' adedi ilmike " Manası; Ey Allahım ! efendimiz Hz. Muhammed'e (S.A.V.) ve efendimiz Hz. Muhammedin (S.A.V.) aline nihayetsiz olan ilminin adedince salatu selam ve bereketler ihsan eyle.
    "Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin mahtelefel-melevani ve teakabel-asarani ve kerraral-cedidani vestekbelel-ferkadani ve belliğ ruhahu ve ervaha ehl-i beytihi minnat-tahiyyete vesselame verham ve barik ve sellim aleyhi ve aleyhim teslimen kesiran kesira" Manası; Allah'ım melevan,asaran,cedidan ve ferkadan yıldızları devam ettiği müddetçe Efendimiz Muhammed'e (S.A.V.) salat ve selam eyle. O'nun ve ehl-i beytinin ruhuna bizden saygı selam ulaştır.
    "Allhumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammedin ve Ademe ve Nuhin ve İbrahime ve Musa ve İsa ve ma beynehum minen'nebiyyine vel'murselin. Salevatullahi ve selamuhu aleyhim ecmain" Manası; Allahım ! Hz. Muhammed'e (S.A.V.) Hz. Adem, Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. İsa(A.S.V.) ve bunların arasında ( gelip geçmiş bütün) peygamberlere rahmet ihsan eyle.
    "Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin abdike ve resulike ve alel'muminine vel'muminati vel'muslimine vel'muslimati" Manası; Allahım ! kulun ve Resulun Hz. Muhammed'e salat (Rahmet) et. Mümin olan erkek ve kadınlara, Müslüman olan erkek ve kadınlara da merhamet eyle.
    "Allahumme Salli ala Ruhi seyyidina Muhammedin fil'ervahi ve salli ala cesedi seyyidina Muhammedin fil'ecsadi ve salli ala kabri seyyidina Muhammedin filkuburi. Allahumme belliğ minni tehiyyeten ve selama" Manası; Ey Allahım! Ruhlar içinde sevgili peygamberimiz Hz. Muhammedin ruhuna, cesedler içinde Hz. Muhammedin (A.S.V.) cesedine, kabirler içinde Hz. Muhammedin (A.S.V.) kabrine salatu selam eyle Allahım, benim selamımı sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (A.S.V.)'in aziz ruhuna vasıl eyle (ulaştır).

Rüyada Salavat Getirmek

Rüyada salavat getirmek, rüya sahibinin Allah katında büyük bir mertebesi olduğuna delalet eder. Görülen bu rüya hayra ve iyi şeylere delalet eder. Bilhassa rüya sahibi kişinin temiz kalpli, saf niyetli ve içinde fesatlık taşımayan ve işlerinde hak yolunu tercih eden kişi düşünülür. Bazı rüya yorumcuları görülen bu rüyayı bir hikmet olarak düşünmüşlerdir ve rüya sahibinin büyük bir sevap işlediği ve bu sevap karşısında büyük ikramlar kazandığı şeklinde rivayet etmişlerdir. Diğer bir rüya tabirine göre ise rüya da salavat getirmek, rüyayı gören kişinin bir şeyi çok fazla istediğine ve gece gündüz istediği o şeyi aklından çıkarmadığına, ancak isteğine kavuşması için çok fazla salavat çekmesi gerektiğine yorumlanmıştır. Tabi her halükarda görülen bu rüya salih bir rüyadır ve kesinlik şeytani rüyalar ile karıştırmamalı ve o şekilde yorumlanmalıdır.

Rüyada salavat getirmek, kalp de olan niyetin hayırlı olacağına, karşısına çıkan kişilerin kötü niyetli olmadıklarına ve tutulan dileklerin, edilen duaların kabul olunacağına yorumlanır. bu rüyayı gören kişinin en kısa zamanda sıkıntılarının gideceğine, düşündüğü iş anlaşmalarının olumlu cevaplar vereceğine ve en zor durumlardan sıyrılıp feraha kavuşulacağına alamet eder. Beladan, kazadan ve insanlardan gelecek olan şerlerden uzak durulacağına, dertlerin Allah rızası ile gidip yerine güzelliklerin geleceğine, her türlü musibetlerden sıyrılacağına, artık huzur dolu bir hayata sürüleceğine alamet eder. Rüya sahibinin başından eksik olmayan sorunlarının ve çilelerin bu rüya ile biteceğine ve artık ailesi ile birlikte mutlu bir hayat süreceğine yorumlanır.

Rüya sahibinin bu rüyayı görmeden önceki hayatında olan bütün sorunlarının biteceğine, işlerinin yoluna gireceğine, maddi ve manevi yönden hiçbir sıkıntı çekmeyeceğine ve tehlikesiz bir yaşam sürüleceğine işaret eder. Rüyada peygamber efendimize salavat getiren kişinin gelecek de ki yaşamında manevi huzur bulacağına, maddi anlam da hiçbir aksilik yaşamayacağına ev Allaha yakarışlarının kişiyi bütün belalardan koruyacağına işaret eder.

http://www.facebook.com/groups/islamilimleri

http://www.facebook.com/ilminfazileti.islamandmuslims
islami forumBilx.net
Get  our toolbar!

Kabeden Canlı Yayın