Renkli maymun türü keşfedildi Colorful monkey species discovered

>
English (US) Deutsch Français Русский 中文(简体) Português Italiano 日本語 한국어 Español
LA TAHZEN İNNALLAHE MEANA

» Renkli maymun türü keşfedildi Colorful monkey species discoveredRenkli maymun türü keşfedildi
Lesulas beş güçlü gruplar halinde Kongo Demokratik Cumhuriyeti izole yağmur ormanları kadar canlı ve meyve ve yapraklı bitkiler üzerinde beslenirler.

 

Bir yetişkin erkek lesula, bir yeni tanımlanan maymun türü
Bir yetişkin erkek lesula, Kongo Demokratik Cumhuriyeti merkezi sınırlı bir bölgeye özgü yeni tanımlanmış maymun türü. (Fotoğraf: M. Emetshu / PLoS ONE)
Utangaç, parlak renkli maymun türleri Kongo Demokratik Cumhuriyeti kalbinde, bir tamamen onun üzerine gelen araştırmacıları şaşırttı bulmak da yemyeşil yağmur ormanlarında yaşayan bulundu.
 
"Ben ilk gördüğümde, hemen yeni ve farklı bir şey olduğunu biliyordum - Ben sadece nasıl önemli olduğunu bilmiyordum," merkezli John Hart, Lukuru Yaban Hayatı Araştırma Vakfı bilimsel direktörü gazisi Kongo araştırmacı, dedi Kinshasa.
 
Aslında, bulmak mutlu bir kaza şey oldu. Merkez DRC uzak bir bölgede bir süre önce sona alanında seferinden geri getirdi fotoğraflar aracılığıyla eleme süre Hart ilk kez 2007 yılında şüpheli maymun spied.
 
Ama onun göz yakaladı görüntü alanında alınan olmasaydı. Bir köyde tersledi ve 13 yaşındaki bir parlaklık almıştı küçücük bir maymun ile Georgette adında bir genç kız gösterdi. [ Georgette ve maymun bakın .]
 
O nedir?
Bir sarışın yele ve göğüs üst ile, Hart dedi, muhteşem bir hayvan olduğunu ve alt sırt üzerinde parlak kırmızı yama. "Ben bölgede herhangi bir hayvan üzerinde, bu yüzden hemen dedim ki önce hiç görmemiştim, 'Hmmm,'" diye OurAmazingPlanet söyledi.
 
Hart gizemin altına almak için karar verdi. Hızlı ileri saha çalışması, genetik araştırmalar ve anatomik çalışma ve 12 Eylül Hart ve dubbed resmen dünyaya yeni bir primat türleri tanıttı işbirlikçilerinin listesi, beş yıl boyunca Cercopithecus lomamiensis ve lesula olarak bilinen. Onların iş ilan edilir online dergi PLoS ONE .
 
Bu Georgette evinin etrafında asılı küçük maymun bir av gezisinde bulmuştu kızın amcası tarafından bölgeye getirilmiş olduğu ortaya çıktı. Oldukça bir hayvan değildi, ama Georgette en lesula olarak tanındı. Genç kadın primat yiyecek için köyün etrafında kazarak, köpeklerle bahçesinde çalışan ve tanınan bir tür kimsenin ait bir maymun haline büyüyor onun gün geçti.   
Soruşturma ilerledikçe garip maymun tam hikaye ortaya çıkardı. Meğer C.lomamiensis , şifreli, ürkek primat, yoğun yağmur ormanlarının bir karış bazı 6,500 mil karelik (17.000 kilometre kare) yol almaktadır.
 
"Bir süre farkedilmeden gitmek büyük memeli oldukça sıradışı, "Kate Detwiler, primatolog ve Florida Atlantic Üniversitesi'nde yardımcı doçent ve bir kağıda yazar söyledi. Maymunlar kadar uzun süre bilimsel fark kaçtı neden Oysa lesula evi dediği bölgeye bir ziyaret ortaya, Detwiler OurAmazingPlanet söyledi. DRC Bu bölge uzak ve büyüktür.
 
Ağaçları kule yükü, güneş engelleme, ve orman zeminine - lesula şefi etki - kalıcı bir kasvet dolu olduğunu. Orman seslerle doludur. İlk ışıkta, lesulas yüksek orman zemininden ağaçları hayatlarını geçirmek maymun komşularının çığlıkları ayrı patlama aramaların bir lilting koro, yükseltmek; batarken, Afrika gri papağan çığlıkları gölgelik aracılığıyla echo. Toprak ıslak ve yumuşak, ve ayak her adımda toprağa gömülmek.Meyve ağaçları düşer gibi nazik, sürekli güm vardır.
 
Bir denize çok uzak bir gemi üzerinde olma hissi alır, Detwiler dedi? Sadece burada, okyanus ağaçların sonsuz bucaksız olduğunu. "Orada olmak için çok ayrıcalıklı hissettim," dedi. "Herkes bu deneyimi var isterdim."
 
Mavi arka
Lesulas beş güçlü gruplar bu izole bölgede yaşamak ve meyve ve yapraklı bitkiler beslenir. Erkek kadın iki katı büyüklüğünde, 15 pound (7 kilogram) tartın. Onlar da bazı oldukça tutuklama anatomik özelliklere sahip.
 
"Onlar dev mavi backsides var," Hart dedi. "Parlak akuamarin kalça ve testisler. Ne bir sinyal! Akuamarin mavi gerçekten orman understory parlak bir renk budur." [Dünya freakiest Looking Hayvanlar ]
 
"Yani maymun görüntüleme açısından, kadın kesinlikle erkek bulabilirsiniz," Detwiler dedi.
 
"Biz gerçekten bu soy maymunlar için çok nadirdir, çünkü bu ne anlama geldiğini bilmiyorum," diye ekledi.
 
- Bu özelliği paylaşmak için yalnızca diğer maymun lesula en yakın kuzeni baykuş suratlı maymun , daha doğuda yaşayan bir tür. İlk başta maymunlar yakın akraba olduğunu düşündüm, ancak genetik inceleme 2 milyon yıl önce ortak bir atadan bölünmüş iki türün işaret edildi.
 
Şimdi yeni türler resmen tespit edildiğini, Hart dedi, sonraki görevi kurtarmaktır.Lesula bilim için yeni olmasına rağmen, yemek masasında köklü bir manzara.
 
Akşam yemeği için neler bulunuyor
Bir var çalı et için gelişen bir pazar , özellikle kentsel alanlarda, Hart dedi ve maymunlar hedef aldığını, yılanlar maymunlara filler, sadece türlerin onlarca biridir.
 
"İnsanlar harcanabilir gelire sahiptir ve bu ucuz et," dedi. "Tavuk veya sığır eti daha az pahalı çünkü Bush'un et Bu yeni bir sorun değildir. Bir go-öğe olduğunu, ancak henüz bir çözüm bulunmamış bir sorun."
 
Hart ve eşi, Terese, lesulas 'topraklarında bir milli park kurmak için denemek için yerel halk ile ortak çalışıyoruz, ama hala devam eden bir çalışma var. Bu arada, araştırmacılar var kamera tuzakları kurarak daha utangaç hayvanların alışkanlıklarını anlamak için yoğun ormanda.
 
Georgette, kimin lesula arkadaşı şeyi başlatan kız, şimdi 18 olduğunu. "Hayvan ona çok bağlı olduğunu," Hart dedi. Ama bir gün maymun kayboldu.
 
"Bu şehirde birileri de almış olmasından şüphe edilmiş," Hart dedi. "Ve bu da onların tencerenin içinde sona erdi."
Colorful monkey species discovered
The lesulas live in isolated rain forests in the Democratic Republic of Congo in groups up to five strong, and feed on fruit and leafy plants.
By Andrea Mustain, OurAmazingPlanetThu, Sep 13 2012 at 11:32 AM EST
 

An adult male lesula, a newly-identified monkey species
An adult male lesula, a newly- identified monkey species native to a limited area of central Democratic Republic of Congo. (Photo: M. Emetshu/PLOS One)
A shy, brightly colored monkey species has been found living in the lush rain forests at the heart of the Democratic Republic of Congo, a find that utterly surprised the researchers who came upon it.
 
"When I first saw it, I immediately knew it was something new and different — I just didn't know how significant it was," said John Hart, a veteran Congo researcher who is scientific director for the Lukuru Wildlife Research Foundation, based in Kinshasa.
 
In fact, the find was something of a happy accident. Hart first spied the suspect monkey in 2007 while sifting through photographs brought back from a recently concluded field expedition to a remote region of central DRC.
 
Yet the image that caught his eye hadn't been taken in the field. It was snapped in a village, and showed a young girl named Georgette with a tiny monkey that had taken a shine to the 13-year-old. [See Georgette and the monkey.]
 
What is that?
It was a gorgeous animal, Hart said, with a blond mane and upper chest, and a bright red patch on the lower back. "I'd never seen that on any animal in the area, so right away I said, 'Hmmm,'" he told OurAmazingPlanet.
 
Hart decided to get to the bottom of the mystery. Fast forward through five years of field work, genetic research and anatomical study, and on Sept. 12 Hart and a list of collaborators formally introduced to the world a new primate species, dubbedCercopithecus lomamiensis, and known locally as the lesula. Their work is announced in the online journal PLOS One.
 
It turned out that the little monkey that hung around Georgette's house had been brought to the area by the girl's uncle, who had found it on a hunting trip. It wasn't quite a pet, but it became known as Georgette's lesula. The young female primate passed its days running in the yard with the dogs, foraging around the village for food, and growing up into a monkey that belonged to a species nobody recognized.   
Further investigation revealed the full story of the strange monkey. It turned out that C. lomamiensis, a cryptic, skittish primate, roams a swath of dense rainforest some 6,500 square miles (17,000 square kilometers).
 
"For a big mammal to go unnoticed is pretty unusual," said Kate Detwiler, a primatologist and assistant professor at Florida Atlantic University, and an author on the paper. Yet one visit to the area that the lesula calls home reveals why the monkeys escaped scientific notice for so long, Detwiler told OurAmazingPlanet. This region of the DRC is remote and vast.
 
The trees tower overhead, blocking out the sun, and the forest floor — the chief domain of the lesula — is steeped in a permanent gloom. The forest is full of sounds. At first light, the lesulas raise a lilting chorus of booming calls, distinct from the cries of their monkey neighbors who pass their lives in the trees high above the forest floor; at dusk, the cries of African grey parrots echo through the canopy. The earth is wet and soft, and feet sink into the ground with each step. There is a gentle, steady thud as fruit falls from the trees.
 
One gets the feeling of being on a ship very far out to sea, Detwiler said ?only here, the ocean is the endless expanse of the trees. "I felt so privileged to be there," she said. "I wish everybody could have that experience."
 
Blue buttocks
The lesulas live in this isolated region in groups up to five strong, and feeds on fruit and leafy plants. The males weigh up to 15 pounds (7 kilograms), about twice the size of the females. They also have some rather arresting anatomical features.
 
"They have giant blue backsides," Hart said. "Bright aquamarine buttocks and testicles. What a signal! That aquamarine blue is really a bright color in forest understory." [World's Freakiest Looking Animals]
 
"So in terms of monkey viewing, females can definitely find males," Detwiler said.
 
"We don't really know what this means because it's very uncommon for monkeys in this lineage," she added.
 
The only other monkey to share this feature is the lesula's closest cousin — theowl-faced monkey, a species that lives farther east. At first it was thought the monkeys were close kin, but genetic analysis suggests the two species split from a common ancestor about 2 million years ago.
 
Now that the new species has been formally identified, Hart said, the next task is to save it. Although the lesula is new to science, it is a well-established sight on the dinner table.
 
What's for dinner
There's a thriving market for bush meat, particularly in urban areas, Hart said, and the monkeys are just one of dozens of species, from snakes to elephants to apes, that are targeted.
 
"People have disposable income, and this is the cheapest meat," he said. "Bush meat is a go-to item because it's less expensive than chicken or beef. This is not a new problem, but it's a problem that doesn't have a solution yet."
 
Hart and his wife, Terese, are partnering with local people to try to set up a national park in the lesulas' territory, but it's still a work in progress. In the meantime, researchers have set up camera traps in the dense forest to try to better understand the habits of the shy animals.
 
Georgette, the girl whose lesula companion started it all, is now 18. "The animal was very attached to her," Hart said. But one day the monkey disappeared.
 
"It was suspected that somebody in town had taken it in," Hart said. "And it ended up in their cooking pot."
 
islami forumBilx.net
Get  our toolbar!

Kabeden Canlı Yayın