Regaip Kandili

>
English (US) Deutsch Français Русский 中文(简体) Português Italiano 日本語 한국어 Español
LA TAHZEN İNNALLAHE MEANA

» Regaip KandiliRegaip Kandili Nedir

Recep ayının ilk Perşembe gecesi, yani Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan geceye Regaip Kandili denir. “Pek çok ihsan” anlamına gelen Regaip, “Ragibe” kelimesinin çoğuludur. Bu gecede Allah’u Teala, engin rahmetiyle tecelli etmiş ve sonsuz mağfiretiyle de muamelede bulunmuştur. Bu nedenle bu geceye Regaip ismi verilmiştir.

Müslümanlar için her Cuma günü büyük önem taşır. Perşembe gecesinden başlayan bu önemli günde manevi yönden ibadetlerimizi yaparak tatmin olmamız sağlanır. Öyle günler vardır ki diğer bütün günlerden daha hayırlıdır, hatta o günlerde bütün günahlarımız af edilir. O günlerden biri de Regaip Kandili Gecesi’dir.

Arapça “Reğa-be” kelimesinden gelmektedir. Kelime anlamı olarak onu elde etmek, ona karşı meyletmek, çaba harcamak, arzulamak, bir şeyi istemek gibi anlamlara gelmektedir. Reğabe kelimesinden türeyen Reğib kelimesi ise; arzulanan, kendisine rağbet edilen, talep edilen şey anlamına gelir. Regaip ise kelime anlamı olarak; değerli, kıymetli, ihsan, nefis, çokça rağbet edilen” gibi manalara gelir. Böylesine önemli geceyi ihya etmenin sevabı ise çok fazladır.Regaip Kandili Namazı

*|* Her rekâttan sonra Fatiha suresi ve ardından üç Kadir suresi ile 12 adet ihlas suresi okunur.

*|* Her iki rekâtta bir selam verilir, bu şekilde 12 rekât tamamlanır.

*|* Rekât kılıp selam verdikten sonra oturduğumuz yerden “Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi” denir ve sonra secdeye varılır. Secdede 70 kere “subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” denir.

*|* Secdeden kalktıktan sonra ettahiyyata oturulur. 70 kere “Rabbiğfir ve erham ve tecavez ta’lemü” denir ve tekrar secde yapılır. Secde yine 70 kere “Rabbu-ul melaiketi verruhi” denir ve isteklerimiz Cenab-ı Hakk’a arz edilir
islami forumBilx.net
Get  our toolbar!

Kabeden Canlı Yayın