KURANI-KERİM KUTLU DOĞUM YILI

>
English (US) Deutsch Français Русский 中文(简体) Português Italiano 日本語 한국어 Español
LA TAHZEN İNNALLAHE MEANA

» KURANI-KERİM KUTLU DOĞUM YILIDiyanet İşleri Başkanlığı, 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanacak Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde programlarının 'usandırıcı' olmaması gerektiği uyarısında bulundu. Müftülüklere gönderilen yazıda, 'protokol konuşmalarının kısa olması ve asıl konuşmacının konusuna girilmemesi' istendi.
Diyanet İşleri Başkanlığı, müftülüklere "2010 Yılı Kutlu Doğum Haftası Kutlama Faaliyetleri" konulu bir yazı gönderdi. Yazıda, Kur'an-ı Kerim'in nüzulünün 1400. yılının yaşandığı dikkat çekilerek, kutlama faaliyetleri üerüevesinde konferans, panel ve yarışmalarda Kur'an ve Hz. Peygamber konusunun işleneceği belirtildi.

İl ve ilüelerde mülki amirin bilgi ve onayı dâhilinde, müftülerin başkanlığında Kutlama Komisyonlarının oluşturulması, programların usandırıcı olmaması, çok etkinlik yerine seyrek ve tesirli program planlanmasına üzen gösterilmesi istendi.

Halka yünelik konferans ve panellerin seviyesinin hedef kitleye göre belirlenmesi, takdim ve protokol konuşmalarının kısa olması ve asıl konuşmacının konusuna girilmemesi gerektiğinin altı üizildi.

Etkinliklerin toplumun her kesimini kapsayıcı nitelikte olması, amacına uygun olarak düzenlenmesi, siyasi malzeme konusu yapılmamasına azami hassasiyet gösterilmesi, kutuplaşmalara sebep olmaması, toplumu rahatsız edecek her türlü eylem ve söylemlerden kaüınılması ve istismar edilme ihtimali bulunan faaliyetlere yer verilmemesi gerektiği belirtildi. Programların, magazinleştirilmemesi ve israfa yer verilmemesi gerektiğinin ünemine dikkat çekildi.

Etkinliklerin belirlenen tarihler arasında yapılması gerektiğine işaret edilen yazıda, Başkanlıküa onaylanmayan ve programda olmayan etkinliklerin düzenlenmemesi, din görevlilerinin müftülüğün bilgisi ve mülki amirin onayı olmadan kendi başlarına etkinlik yapmaması, ülke genelinde planlanan programların icra edilip edilmediğine dair genel kontrollerin yapılması konularının ünemine işaret edildi.
islami forumBilx.net
Get  our toolbar!

Kabeden Canlı Yayın